Vebinārs #4 “KOPIENU MĀKSLA PROJEKTU VALODĀ”

➡️ TEORIJA | Inga Surgunte “Kā nepazaudēt mākslu?”

Kultūras nozarē pēdējos gados vērojama arvien apzinātāka pievēršanās sociālas ievirzes iniciatīvām un centieni pozicionēt kultūru kā līdzvērtīgu spēlētāju tādu globālu izaicinājumu risināšanā kā nevienlīdzība, sabiedrības noslāņošanās un pieaugoša mentālās veselības pasliktināšanās visās vecumu grupās. Līdzās šim entuziasmam arvien skaļākas kļūst balsis, kas brīdina par kultūras instrumentalizēšanu, mākslas mērķu noplicināšanu un nevienlīdzību nozaru sadarbībā, kas nosveras par sliktu mākslai un kultūrai. Lekcija iezīmē dažus no šiem konfliktjautājumiem un kopā ieskicē “sarkanās līnijas” veselīgai kultūras sadarbībai ar citām nozarēm.

Inga Surgunte ir UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Kultūras sektora vadītāja, Latvijas Muzeju biedrības Ilgtspējīgas attīstības projektu vadītāja, biedrības “Skaidrs” dibinātāja, veselības un kultūras projektu “Vairāk gaismas!” (E. Veidenbauma muzejs “Kalāči”) un “Arts on Prescription” (Cēsu novads) vadītāja.

➡️ PRAKSE | Māra Žeikare “Kopienu iekļaušanas meklējumi”

Lekcija iepazīstinās ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centra pieredzi, mākslas projektos iesaistot dažādas grupas – bērnus, jauniešus, seniorus, cilvēkus ar funkcionāiem traucējumiem – un īstenojot mākslas darbus, kas aktualizē sociālu problemātiku.

Māra Žeikare ir mākslas zinātniece, kas ikdienā strādā Latvijas Laikmetīgās mākslas centrā kā projektu vadītāja, kopš 2017. gada – izglītības un mākslas mediācijas programmu kuratore.

Vebināra ieraksts pieejams arī Facebook: https://www.facebook.com/ruckaresidency/videos/199569325785173

Četru lekciju – vebināru cikls par kopienu mākslas radīšanu iepazīstina ar galvenajiem konceptiem kopienu projektu veidošanā. Katrā vebinārā ar lekcijām uzstājas divi lektori, kuri pievēršas centrālajai tēmai gan teorētiski, gan praktiski. Lekciju – vebināru cikls ir lieliska iespēja iepazīt kopienā balstītus projektus un to veidotājus, kā arī smelties iedvesmu līdzdalīgu projektu īstenošanā.

Vebināru ciklu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par lekciju cikla saturu atbild Ruckas mākslas fonds.

#SIF_NVOFonds #kopienumaksla

Saistītās ziņas

Ekskursija iepazīstina ar “Kopienu projekta” veidošanas aizkulisēm

Sestdien, 19. augustā plkst. 13:00 Ruckas muižā Cēsīs notiks ekskursija izstādē “Kopienu projekts”. Izstādes kuratore Līga Lindenbauma iepazīstinās ar izstādes tapšanas aizkulisēm un ekspozīcijā skatāmajiem darbiem. Izstāde skatāma līdz 20. augustam. Izstādi veido sešu starpdisciplināru mākslinieku sadarbība ar pusaudžiem, senioriem, vājredzīgo kopienu, cilvēkiem ar funkcionāliem un garīga rakstura traucējumiem. Mākslas

Read more

Izstāde “Kopienu projekts” Cēsīs veido tiltu starp māksliniekiem un vietējām kopienām

No 30. jūnija līdz 20. augustam Ruckas muižā Cēsīs skatāma izstāde “Kopienu projekts”. Izstādi veido sešu starpdisciplināru mākslinieku sadarbība ar pusaudžiem, senioriem, vājredzīgo kopienu, cilvēkiem ar funkcionāliem un garīga rakstura traucējumiem. Mākslas darbu autori ir gan mākslinieki, gan vairāk nekā 100 kopienu pārstāvji. Ekspozīcija caur vizuālās mākslas darbiem ļauj iepazīt

Read more

Diskusija “Norises, par kurām nerunā”

Kopienu mākslas projektu veidotāji nereti saskaras ar neizpratni no mākslinieku, kultūras norišu veidotāju un finansētāju puses. Tas, ka šādu mākslas darbu līdzautori nav profesionāli mākslinieki un ka apskatītās tēmas nereti vēsta par ikdienas norisēm, rada apmulsumu un jautājumus: Vai šī ir māksla vai sociāls projekts? Kas šādos projektos ir autors

Read more

Lekciju cikls iedvesmo īstenot kopienu projektus

Lai izglītotu un iedvesmotu kopienu projektu īstenotājus, no 18. aprīļa līdz 10. maijam Ruckas mākslas fonds veidoja izzinošu lekciju ciklu par dažādu sabiedrības grupu iesaisti mākslas procesos. Ciklā ar vērtīgiem pieredzes stāstiem dalījās kopienu projektu veidotāji, atsedzot šīs mākslas prakses aizkulises un sniedzot praktiskus padomus kopienu projektu izstrādei nākotnē. Visas

Read more