Ruckas mākslas fonda īstenotie projekti un norises 2022. gadā

2022. gadā Ruckas mākslas fonds veiksmīgi īstenojis trīs unikālas izstādes Latvijā, tostarp nodrošinājis arī multimediālās izstādes “Neredzamās dzīves” norisi Serbijā un Melnkalnē. Divās daļās īstenota starptautiska mākslinieku rezidence Ruckas mākslas rezidenču centrā ar mākslinieku prezentācijām un citām publiskām norisēm Cēsīs. Savukārt vasarā notikusi vizuālās mākslinieces Vikas Ekstas fotogrāfijas meistarklase, kurā piedalījās Cēsu novada jaunieši, savstarpēji radot brīvdabas izstādi Ruckas parkā. Paralēli tam vasarā Ruckas muižā norisinājušās deviņas vasaras skolas un citu organizāciju rīkoti pasākumi, pulcējot vairāk nekā 200 cilvēku no Latvijas un ārzemēm.

Ruckas mākslas fonda producētā multimediālā izstāde “Neredzamās dzīves” plašākai publikai no 7. aprīļa līdz 5. jūnijam bija pieejama t/c Origo telpās, Rīgā. Savukārt no 9. jūnija līdz 14. augustam tika īstenots izstādes otrais posms Vidzemes koncertzālē “Cēsis”, kur tā tika iekļauta arī sešpadsmitā Cēsu Mākslas festivāla programmā. “Neredzamās dzīves” vēsta par Cēsīs dzīvojošiem cilvēkiem ar redzes traucējumiem un viņu pieredzēm, tādējādi plašākai sabiedrībai atklājot realitāti, ar kuru ikdienā saskaras cilvēki ar funkcionāliem redzes traucējumiem. Izstāde ir nebijis notikums Latvijā, tā pielāgota cilvēkiem ar funkcionāliem redzes traucējumiem. Izstādē ar attēlu saturu bija iespējams iepazīties klausoties audio aprakstus jeb tiflo komentārus, bet telpā orientēties palīdzēja taktilās zīmes un citi radoši risinājumi. Izstādei darbus veidoja 15 fotogrāfi no Latvijas, Serbijas un Melnkalnes sadarbībā ar Latvijas Neredzīgo biedrības Cēsu teritoriālās organizācijas pārstāvjiem. Rudenī ar biedrību Kulturanova (Serbijā) un Art365 (Melnkalnē) atbalstu izstāde tika atklāta arī Novi Sad, Serbijā un Podgoricā, Melnkalnē. Savukārt izstādes veidotāji, kuratore Līga Lindenbauma, producente Agnese Zviedre un izstādes grafiskā dizaina autore Elīna Bušmane vairāku pasākumu sērijā dažādām auditorijām skaidroja iekļaujoša mākslas satura nozīmi un pieejas, izmantojot izstādi “Neredzamās dzīves” kā piemēru iekļaujoša kultūras piedāvājuma veidošanā.

Savukārt 2022. gada aprīlī un maijā Ruckas mākslas rezidenču centrā divās daļās tika īstenota starptautiska mākslinieku rezidence ar 10 mākslinieku dalību, pārstāvot 9 valstis. Rezidences laikā tika īstenoti mākslinieku prezentāciju vakari un citas norises mijiedarbībā ar Cēsu novada iedzīvotājiem. Noslēdzot rezidenci ar foto un instalāciju izstādi “VISUMS”, kura no 9. jūnija līdz augusta beigām tika eksponēta divās lokācijas Cēsīs – Cēsu Svētās Annas lūgšanu namā un Mākslas telpā Mala. Savukārt jūlijā divpadsmit Cēsu novada jaunieši vecumā no 12 līdz 18 gadiem Vikas Ekstas fotogrāfijas meistarklasē savstarpēji sadarbojoties apguva fotogrāfijas pamatus un radīja foto darbus brīvdabas izstādei “Jaunības manifests”. Jauniešu radīto izstādi Ruckas parkā, Cēsīs bezmaksas bija iespējams apskatīt līdz 28. augustam.

2022. gadā vasarā Ruckas mākslas rezidenču centrā notika 9 vasaras skolas un citu organizāciju rīkoti pasākumi. Biedrības ISSP starptautiskā meistarklase ar 18 fotogrāfu dalību no 14 pasaules valstīm. Latvijas Jaunā teātra institūta starptautiskā sadarbības projekta “Apvērsums” rezidence 10 jaunajiem kuratoriem. Latvijas Jauno zinātnieku apvienības vasaras skola vairāk nekā 30 jaunajiem zinātniekiem. Starptautiska sociāli iesaistītās mākslas vasaras skolu, kurā piedalījās 30 dažādu jomu mākslinieki, aktīvisti un kultūras nozaru pārstāvji no Latvijas, Polijas, Igaunijas un Baltkrievijas. Trešā Latvijas Dizaineru savienības īstenotā dizaina vasaras skola. Baltic Analog Lab vasaras skola “SPECTRAL”, kas veltīta paplašinātā kino mākslas praksei, pulcējot 40 dalībniekus no vairāk nekā 15 valstīm. Cēsu Pluriversitātes trešā vasaras skola ar publiskām norisēm ārtelpas mācību klasē “Jume”, kas izveidota Ruckas muižas dārzā. Noslēdzot sezonu ar Baltijas antropoloģijas vasaras skolu, kas pulcēja antropologus no 11 valstīm. Taču oktobrī Ruckas muižā un parkā notika festivāls “GreenFest’22 Cēsis”, aicinot uz sarunām ar arhitektiem, ģeologiem, ģeogrāfiem, pilsētvides plānotājiem un paralēli sarunām piedāvājot izstādes, dažādas darbnīcās un amatniecības un bioloģiskās pārtikas tirdziņu.

Pateicamies mūsu finansiālajiem atbalstītājiem Radošās Eiropas programmai “Kultūra” par atbalstu projektam “Neredzamās dzīves”, Valsts kultūrkapitāla fondam, Latvijas Republikas Kultūras ministrijai un Sabiedrības integrācijas fondam, Labklājības ministrijai, AS ”Latvijas valsts meži”, Vidzemes plānošanas reģionam, Cēsu Kultūras un Tūrisma centram, Izraēlas vēstniecība Latvijā. Īpašs paldies grantu programmi “Aktīvo iedzīvotāju fonds” par iespēju īstenot projektu “Ruckas mākslas fonda kapacitātes veicināšana” un uzlabot Ruckas mākslas fonda komunikācijas kapacitāti, izstrādājot komunikācijas stratēģiju un pilnveidojot mājaslapu. Grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds” finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu. Īstenojot projektu esam izveidojuši komunikācijas stratēģiju dažādām mērķa grupām – māksliniekiem, potenciālajiem projektu sadarbības partneriem un biznesa klientiem, un dažādiem komunikācijas kanāliem, kā arī izstrādājuši viegli administrējamu un mobilajām ierīcēm piemērotu mājaslapu. Projekta kopējais finansējums ir 8 444.39 EUR, ko 100% apmērā finansē grantu programma “Aktīvo iedzīvotāju fonds”.

Liels paldies mūsu sadarbības partneriem biedrībām Kulturanova un Art365, mākslas telpai Mala, Vidzemes koncertzālē “Cēsis”, Latvijas Neredzīgo biedrībai, tirdzniecības centram “Origo”, AAS Balta, SIA Tilde, SIA Design Elevator, SIA Solavī, Sony par tehnisko nodrošinājumu, garškopju kustībai Gardu muti un kafejnīcai “Pagrabiņš”, kā arī visiem vasaras skolu organizatoriem!

Saistītās ziņas

Neredzamās dzīves

Projekta “Neredzamās dzīves” mērķis ir ar starptautiskas Latvijas, Melnkalnes un Serbijas mākslinieku mobilitātes palīdzību parādīt sabiedrības mazaizsargāto grupu neredzamo dzīvju stāstus. Pievēršot uzmanību trīs dažādu sabiedrības grupu cilvēku stāstiem, kuri bieži vien sabiedrībā ir “neredzami”, jo baidās vai nespēj būt pilnvērtīgi sabiedrības locekļi. Katrā no valstīm starptautiska mākslinieku grupa – 15

Read more

Cēsīs atklāta multimediālā izstāde “Neredzemās dzīves”

Pirmo reizi Latvijā radīta vizuālās mākslas izstāde, kas pielāgota cilvēkiem ar funkcionāliem redzes traucējumiem. Izstādē ar attēlu saturu var iepazīties klausoties audio aprakstus jeb tiflo komentārus, bet telpā orientēties palīdz taktilās zīmes. Multimediālā izstāde “Neredzamās dzīves” no 9. jūnija pieejama Vidzemes koncertzālē “Cēsis”. Piecpadsmit fotogrāfi no Latvijas, Serbijas un Melnkalnes

Read more

Origo atklāta multimediāla izstāde “Neredzamās dzīves”

Lai plašākai sabiedrībai atklātu realitāti, ar kuru ikdienā saskaras cilvēki ar funkcionāliem redzes traucējumiem, piecpadsmit fotogrāfi no Latvijas, Serbijas un Melnkalnes sadarbībā ar Latvijas Neredzīgo biedrības pārstāvjiem Cēsīs radījuši unikālu, multimediālu izstādi “Neredzamās dzīves”. Tā no 7. aprīļa ir pieejama tirdzniecības centra “Origo” jaunās ēkas 2. stāvā. Izstādē iekļautās fotogrāfijas

Read more

Noslēdzies 2021. gads Ruckas mākslas rezidenču centrā

2021. gadā, spītējot Covid-19 pandēmijas radītajiem pulcēšanās ierobežojumiem, Ruckas mākslas rezidenču centrā sekmīgi notikušas vairākas sabiedriski nozīmīgas norises. Noorganizētas četras starptautiskas mākslinieku rezidences ar 40 mākslinieku dalību pārstāvot vairāk nekā 15 dažādas valstis. Rezidenču noslēgumā Ruckas parkā un Cēsu pilsētvidē radot brīvdabas izstādes – “Apslēptie dārgumi” un “Mākslas kūre”. Savukārt

Read more