Rezidenti 2016.gadā

 Laura Prikule (Latvija) un Andris Indāns (Latvija)

Rezidences laiks: 04.08. – 05.09.2016.

 Laura Prikule darbojas multimediju instalāciju, tekstu un konstruētu situāciju laukā. Absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmiju un Sanfrancisko Mākslas institūtu. Piedalījusies mākslas festivālos „Survival Kit”, „Supermarket Art Fair” (Stokholmā) , Poētiskā robotisma projektos, izstādēs Baltijā un Skandināvijā.

Andris Indāns ir skaņas mākslinieks un komponists, pazīstams ar eksperimentālās elektroniskās mūzikas projektu Gas of Latvia . Kopš GOL  tapuši vairāk nekā desmit  mūzikas albumi,  kā arī izpētīti vairāki mūzikas virzieni un sniegti  neskaitāmi koncerti Latvijā un Eiropā. Viena no viņa raksturīgākajām īpašībām ir nemitīgi savas valodas meklējumi, nezaudējot savu īpašo intonāciju. Dažādos posmos projekts ir pārstāvējis ambient dub, drone, noise, industrial, elektro-akustisko improvizāciju, IDM un tehno. Andris Indāns raksta mūziku arī kino un teātrim, periodiski piesaka sevi skaņu mākslas kontekstā, piemēram, piedaloties Arhitektūras biennālē Venēcijā 2014. gadā.

Rezidences laikā mākslinieki turpināja darbu pie projekta „Pasauļu vērotājs”. Rezultātā tapa audiovizuāla instalācija „Pasauļu vērotājs”, kura plašākai publikai bija aplūkojama „Zinātnieku nakts 2016” ietvaros  Cēsu Brūža kompleksā. Audiovizuālās instalācijas „Pasauļu vērotājs” centrā ir Kamieļu Sultana tēls. Dažādu pasauļu vērojumi, kas veikti izmantojot termotehnoloģijas, atspoguļo viņa padrūmo, bet reizē izzinošo pieredzi par dzīvi uz Zemes laikmetā, ko mēdz dēvēt par „Antropocēno”. Tas ir laiks, kad cilvēka ietekme uz dabu ir mainījusi to neatgriezeniski, arvien lielāku daļu no planētas pārvēršot tuksnesīgā, sausā augsnē. Tādā, kādā spēj uzturēties vairs tikai kamieļi, kam ir spējas pārvarēt pat kodolizmēģinājumu negatīvās sekas un izdzīvot visam dzīvajam draudīgos apstākļos.

 

Toms Harjo (Latvija)

Rezidences laiks:  15.08. – 15.09.2016.

Toms  Harjo  (1996) ar fotogrāfiju nodarbojas  2 gadus, studē ISSP (Starptautiskā Fotogrāfijas vasaras  skola) 2. kursā  un sadarbībā  ar portālu Foto  Kvartāls veido FK Artist video  sēriju par Latvijas autorfotogrāfiem.

Rezidences  laikā Ruckā fotogrāfs Toms Harjo sadarbībā ar Cēsu slimnīcas personālu, Cēsu  policiju, medniekiem un citiem profesiju  pārstāvjiem veidoja fotosēriju “Neredzamie sargi”.  Sērija pievēršās personām, kuras paliek ārpus uzmanības perifērijas, bet ir ārkārtīgi nozīmīgas ikdienas darbību sekmēšanai. Fotogrāfs stāsta: „Es vēlējos izcelt nezināmos sabiedrības un pilsētas balstus, kas gluži kā nakts un rīta putni, klusībā teicami izpilda dabas uzticētos pienākumus. Projekta   mērķis  nebija   celt  gaismā  katru sabiedrības locekli,  kas  darbojas aizkulisēs.  Tā  vietā, tika radīti  darbi,   kur  subjekti nevar  līdz galam  tapt  identificēti, rezultātā  veidojās intriga un ikvienam ir iespēja kļūt par  fotogrāfijā attēlēto anonīmo stūrakmeni.   Šī neziņas apziņa īpaši manifestējās uzmanībā pret  līdzcilvēkiem  pilsētā, kur liela daļa iedzīvotāju viens ar otru ir personīgi pazīstami.”

Fotosērija „Neredzamie sargi” bija apskatāma Cēsīs, kafejnīcas  Pie Raunas vārtiem  skatlogos 10.10.2016. – 7.11.2016.

 

 

 

 

Santa Spilberga (Latvija)

Rezidences laiks: 15.08. – 15.09.2016.

Santa Spilberga mācījusies fotogrāfiju Joshibi University of Art and Design Tokijā, Japānā (Japānas valdības (Monbugakasho) stipendija 2007-2008), piedalījusies Andreja Granta fotogrāfijas darbnīcā (2009), Central Saint Martins College of Art and Design vasaras skolā, Starptautiskajā fotogrāfijas vasaras skolā (ISSP). Strādājusi par fotogrāfi Japānā –Tokyo Voluntary Action Center, Argentīnā Buenosairesā žurnālā „Idealistas” un Latvijā organizācijai „Palidzesim.lv”. 2009. gadā ieguvusi Valsts Kultūrkapitāla fonda stipendiju darbam “Sapņot jūru”, kā arī uzvarējusi  „2 Annas” fotogrāfijas konkursā. Darbi publicēti žurnālos „Fotokvartāls”, „Idealistas”(Argentīna), laikrakstos  „Diena”, „Japan Today”, „Japan Times” (Japāna).

Fotogrāfi Santu Spilbergu interesē sirreālais ikdienā,  brīdis, kad pazūd robeža starp iztēli un realitāti, un uz brīdi šķiet, ka īstenība ir sapnis. Rezidences laikā fotogrāfe īstenoja projektu “Manis te nav”.  Fotogrāfe izveidoja Instagram kontus vairākiem cēsiniekiem, kas patiesībā šo aplikāciju neizmanto, piemēram, pansionāta iemītniekam un pilsētas autobusa šoferim. Esot viņiem līdzās ikdienā, viņa mēģināja iztēloties, kādi  varētu būt šo cilvēku Instagram konti un dokumentēja viņu dzīvi Instagram kontos tā, it kā to darītu viņu paši.  Šie konti un fotogrāfijas ir apvienotas projekta mājas lapā http://manistenav., kurā var iepazīties ar šo cilvēku ikdienas pasauli caur Santas veidotajām fotogrāfijām.

 

Mākslinieku rezidences  norisinājās rezidenču cikla „Mazās stratēģijas mūsdienu realitātei” ietvaros, kas  tika īstenots ar Vidzemes plānošanas reģiona un Valsts Kultūrkapitāla fonda “Latvijas Valsts mežu atbalstītās Vidzemes kultūras programmas 2016” finansējumu.