Mākslas projekta “Antropocēnā laikmeta pavārgrāmata” pasākumi 8. un 12. augustā

Lekcija “Utopijas un distopijas virtuvē”

8.augustā, 18:00-20:00, Ruckas mākslas rezidenču centrā

Otrdien, 8. augustā plkst. 18:00 Ruckas mākslas rezidenču centrā norisināsies mākslas projekta “Antropocēnā laikmeta pavārgrāmata” pasākums – lekcija  “Utopijas un distopijas virtuvē”. Māksliniece Zane Cērpiņa (LV/NO) sniegs lekciju par tādām tēmām, kā: “Superēdieni”, “Invazīvo sugu diēta”, “Viltotie ēdieni”, “Nākotnes junk-food” un “Seksīgie ēdieni”. Lekcija noritēs latviešu valodā.

Mākslas pētījuma “Antropocēnā laikmeta pavārgrāmata” ietvaros māksliniece nesen piedalījās mākslas imersīvajā programmā “LABverde” Amazones lietus mežos, Brazīlijā. Lekcijas laikā Zane sniegs nelielu ieskatu par gūtajām atziņām un iespaidiem Amazones džungļos.

Vai nākotnē pārtiksim no maltītes tabletē? Vai iekļaujot invazīvās sugas mūsu ēdienkartē, tiktu ierobežota to izplatība? Kā iespējams šos ēdienus padarīt par uzturā lietojamu pārtiku, neuztverot to, kā kaut ko ārkārtēju un sabiedrībā nepieņemamu? Ko par izdzīvošanu nākotnē mums māca Amazones lietus meži?

 

 

Antropocēnā laikmeta dzīres: pēdējā pūķa cepšana

12. augustā, 18:00 – 22:00, Cēsu Viduslaiku pils dārzā

Sestdien, 12. augustā plkst. 18:00 Cēsu Viduslaiku pils dārzā norisināsies Antropocēnā laikmeta dzīres. Mākslinieki Zane Cērpiņa (LV/NO) un Stahl Stenslie (NO) sasaistīs pagātni un nākotni maģiskā kulinārijas eksperimentā, kurā tiks cepts pēdējais planētas pūķis.

Kā, laikiem ejot, ir mainījušies mūsu ēšanas paradumi un resursi, ko lietojam pārtikā? Cilvēki vienmēr ir tiekušies pēc garšīgākas un izmērā iespaidīgākas maltītes, veicinot neskaitāmu sugu iznīkšanu. Tomēr, attīstoties zinātnei un tehnoloģijām, uzlabojas iespējas atdzīvināt izmirušas sugas un radīt vēl neredzētas. Iespējams, pūķis ar ko mielosimies, ir tikai pasaulē pirmais!

Vai Cēsis kļūs par pūķu pilsētu?

Pūķa ķeršana un cepšana ir sarežģīts process, tāpēc, lai mielasts izdotos tiešām lielisks, talkā nāks restorāna “MUUSU Terase” šefpavārs Juris Latišenoks. Pasākums norisināsies brīvā gaisotnē: apmeklētāji varēs vērot pūķa pagatavošanas procesu, bufetes stilā mieloties ar pūķa gaļu, paralēli fantazējot par ēdienu nākotnē un iesaistoties diskusijās ar māksliniekiem. Sadarbībā ar alus darītavu “Raiskumietis”, pie maltītes varēs iegādāties pūķa dziru. Dzīrēs neiztikt arī bez mūzikas! Aicināti ir visi un ikviens. Ieeja ir bezmaksas.

Antropocēnā laikmeta pavārgrāmata ir pētniecisks interdisciplinārās mākslas projekts, kas izskata alternatīvās ēdienu ieguves iespējas nākotnē. Kā pabarosim mūsu planētu, kad iedzīvotāju skaits sasniegs 10 miljardus? Ko ēdīs nākamās paaudzes, neskaitot šī laika pārtikas atliekas? Ņemot vērā jauno ģeoloģisko ēru – antropocēna laikmetu, kļūst skaidrs, ka “ekoloģiskā katastrofa jau ir notikusi”. (Timotijs Mortons)

Zane Cērpiņa (LV/NO) darbojas jauno mediju mākslas jomā, pievēršoties tādām tēmām kā antropocēna laikmets, izpratne par vides problēmām, ekoloģijas kritika un interaktīvās tehnoloģijas. Šobrīd Zane strādā kā radošā menedžere PNEK (Production Network for Electronic Art), kā arī redaktore un māksliniece žurnālam „EE Experimental Emerging Art Norway”.

Stahl Stenslie (NO) ir mākslinieks, kurators un pētnieks, kurš specializējies eksperimentālo mediju mākslā un interaktīvajās pieredzēs. Viņa darbi izaicina ierastos pasaules skatījumus un uzdod jautājumus, no kuriem mēs cenšamies izvairīties. Darbus  raksturo atslēgas vārdi – somaestētika, jaunie mediji (unstable media), robežu pārkāpšana mākslā un pārdabiskais.

Vairāk par projektu mājās lapā https://anthropocenecookbook.com

Pasākums ir tapis sadarbībā ar Ruckas mākslas rezidenču centru, un ar Cēsu Kultūras un Tūrisma centra, kā arī Ziemeļvalstu un Baltijas mobilitātes programmas „Kultūra” finansiālu atbalstu. Pasākums ir iekļauts “Rīgas-Gaujas reģiona 2017 – Eiropas gastronomijas reģiona” programmas ietvaros.

 

Saistītās ziņas