Ruckas mākslas fonds un Norvēģijā bāzētais zinātnes centrs Vitenparken sagatavojuši dokumentālu stāstu “Nākotnes kontūras”, iezīmējot bērnu un jauniešu radošo potenciālu cīņai ar šodienas un nākotnes krīzēm. Jaunā paaudze caur īsfilmu iedrošina skatītājus iztēloties dažādus nākotnes scenārijus mūsdienās aktuālām problēmām un aicina veidot jaunas nākotnes kontūras ar mākslas starpniecību jau šodien. Īsfilma tapusi projekta “Māksla+Ēdiens+Nākamā paaudze” ietvaros.
2023. gadā projekta “Māksla+Ēdiens+Nākamā paaudze” ietvaros no marta līdz jūlijam vairāk nekā 160 bērni un jaunieši vecumā no 10 līdz 18 gadiem piedalījās radošajās darbnīcās un meistarklasēs klātienē un tiešsaistē. Mākslinieku pavadībā viņi piedzīvoja ceļojumu tuvākās un tālākās iedomātās nākotnēs. Caur ēdiena un mākslas prizmu izpētīja cilvēces gatavību veidot draudzību ar nezināmām sugām, iedziļinoties iztēlotās citplanētiešu pasaulēs un spekulējot par dzīvi kosmosā. Savukārt rudenī 150 bērni un jaunieši visā Latvijā saņēma dari pats mākslas komplektus “Apēd+Māsklu” radošiem eksperimentiem mājās. Dokumentālā īsfilma “Nākotnes kontūras” sniedz nelielu ieskatu projekta aktivitātēs – mākslinieku gatavošanos darbnīcām un bērnu un jauniešu līdzdalību mākslas un ēdiena eksperimentos Ruckas mākslas rezidenču centrā, Cēsīs.
Ruckas mākslas fonds un zinātnes centrs Vintenparken projektu “Māksla+Ēdiens+Nākamā paaudze” izstrādāja ar mērķi rosināt kritisku diskusiju bērnu un jauniešu vidū par šodienas un nākotnes krīzēm, gan Latvijā, gan pasaulē. Lai iesaistītu jauno paaudzi projekta aktivitātes eksperimentālā un inovatīva veidā, māksla un ēdiens tika izmantoti kā komunikācijas rīki ar bērniem un jauniešiem. Savukārt, lai nodrošinot plašāku skatījumu uz pasaulē notiekošo projekta norisēs tika iesaistīti mākslinieki un dažādu jomu eksperti no Latvijas, Norvēģijas, Nīderlandes, ASV un Austrālijas. Projekta dalībnieki ne tikai apguva jaunas zināšanas un prasmes, bet aktīvi piedalījās projekta aktivitāšu satura veidošanā, tostarp arī projekta īsfilmas “Nākotnes kontūras” tapšanā.
“Mēs uzskatām, ka šāda veida projekti ir svarīgi mūsdienu izglītības un kultūras kontekstā, jo tie māca jaunajai paaudzei radošās domāšanas nozīmi problēmu risināšanā. Esam gandarīti, ka ar savām aktivitātēm esam sasnieguši vairāk nekā 400 bērnus un jauniešus visā Latvijā un ar projekta noslēdzošajām aktivitātēm arī Norvēģijā. Pateicamies EEZ grantiem par iespēju īstenot radošus eksperimentus ar bērnu un jauniešu līdzdalību, lai kopīgi izzinātu dažādus nākotnes scenārijus”, atzīmē projekta autore Zane Cērpiņa. Projekts “Māksla+Ēdiens+Nākamā paaudze” tapis Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” konkursa “Atbalsts profesionālās mākslas un kultūras produktu radīšanai bērnu un jauniešu auditorijai” ietvaros.
Vairāk par projektu: www.next.rucka.lv