Ruckas mākslas rezidenču centrs konkursa kārtībā izraudzījās 16 māksliniekus, kuriem piešķīra Ruckas mākslas rezidenču centra stipendiju viena mēneša rezidēšanai Ruckā 2018. gadā. Pavasarī šo iespēju izmantos 13 mākslinieki. Ieskatam plašāka informācija par gaidāmajiem rezidentiem:

Vered Koren (Vācija)

Vered Koren rezidences programmas ietvaros turpinās darbu pie “Wall Carpets” projekta, kas sastāv no zīmējumiem, veidotiem no ikdienas materiāliem un kalpo vienlaicīgi kā priekšmets un mākslas darbs. Šajā sērijā māksliniece kombinē un savieno tradicionālus attēlus un stāstus no dažādām kultūrām ar mērķi radīt jaunus simbolus.

Maksliniece mācās Vācijas “Media Art Academy” un 2014. gadā piedalījās rezidencē Ķīnā, kā rezultātā izveidoja savu personālizstādi.

 

Olliemoonsta (Spānija)

Apvienību Olliemoonsta no Spānijas ir izveidojuši divi mākslinieki Naza del Rosal un Juan Rico, kuri nodarbojas ar tēlotājmākslu un grafisko dizainu. Viņi rada mākslas darbus balstoties uz folkloru, misticismu un garīgajām tradīcijām no dažādām pasaules kultūrām. Olliemoonsta darbi bijuši izstādīti vairākās izstādēs Eiropā un Kanādā. 2012. gadā viņi piedalījās mākslinieku rezidencēs Polijā un Portugālē, kur papildus izstādēm galerijās, viņi veidoja sienas zīmējumus. No 2013. gada viņi dzīvo Kanādā un aktīvi piedalās dažādās rezidencēs un mākslas festivālos visā pasaulē. 

Ruckas mākslas rezidences ietvaros Cēsīs mākslinieki sākotnēji veiks vietējās kultūras, dabas bagātību, vēstures izpēti, atrodot to, kas ir aizmirsts vai izmiris mūsdienās. Atspoguļojot kā mūsdienu sabiedrība ir mainījusies un kas ir palicis no vēsturiskās sabiedrības, galveno uzsvaru liekot uz senču mākslu, garīgumu un tradicionālajiem rituāliem. Pēc izpētes rezidences ietvaros tiks veidots sienas dekors pilsētvidē, lai pievērstu garāmgājēju uzmanību vēlāk sekojošai izstādei izstāžu zālē.

Adomas Žudys un Dalia Mikonytė (Lietuva)

Divu mākslinieku savienība no Lietuvas Adomas Žudys un Dalia Mikonyte – māksliniece, fotogrāfe un pētniece, mākslinieku grupas Coolturistes un Lietuvas starpdisciplinārās mākslas asociācijas LeTMeKoo dalībniece. Adomas Žudys galvenokārt strādā pie lieliem ielu mākslas projektiem, stencila tehnikas, video mapping, 3D grafikām un dizaina. Kopā viņi veido labi zināmas mākslas formas sajaukumā ar jaunajām tehnoloģijām un zinātni, iedvesmojoties no vēsturiskās un mūsdienu mākslas. Fokuss tiek vērsts uz personīgo telpu un laiku, personīgām pieredzēm, identitāti un tās izpausmi.

Mākslinieki pievienos Cēsis savam projektam “Studies of the Cities”, veidojot jaunu skatu uz pilsētu. Projekts tiek balstīts uz jaunas formas fotogrāfiju – fotogrammetriju, kā rezultātā Cēsis tiks pie savādākas 3D virtuālās pilsētas tūres.

Līga Spunde (Latvija) un Luuk Smits (Nīderlande)

Latviešu māksliniece Līga Spunde sadarbībā ar Luuk Smits no Nīderlandes veidos kopīgu projektu “Walk trough, drive – in”, abi mākslinieki ir ieinteresēti procesa – mākslā un globalizācijā. Projekts atainos viņu ceļu no Rotterdamas līdz Cēsīm, lai uzsvērtu preču transportēšanas ceļu līdz patērētājam. Galapunktā Ruckas rezidencē taps ceļojuma apraksts, ko izrādīs jaunuzbūvētā mākslas telpā no lietotām riepām, kur vietējie iedzīvotāji varēs aprunāties ar māksliniekiem par aktuālām tēmām un cienāties ar frī kartupeļiem, kas ceļojuši no Nīderlandes. 

Līga Spunde ir Latvijas Mākslas Akadēmijas vizuālās komunikācijas maģistre. Viņas darbus iedvesmo absurdais ikdienas notikumos un attiecībās, patiesības pārstāstīšana līdz tā zaudē patiesību. Luuk Smits kā vizuālais mākslinieks izmanto fotogrāfiju, video un dažādus materiālus, lai pārkārtotu publisko vidi. Viņš pēta kā ikdienišķu objektu un situāciju pārveidošana maina to nozīmi. Viņa uzmanību piesaista lietu ritms, kārtība un haoss tajā. “Mirklī, kad priekšmets zaudē savu oriģinālo nozīmi, tas iegūst personību.” Caur saviem darbiem Luuk Smits konfrontē publisko vēlmi būt perfektiem. 

Helena Hartmann (Lielbritānija) 

Helena Hartmann ir vizuālā un performanču māksliniece, kura ir uzstājusies un veidojusi savas izstādes Nīderlandē, Skandināvijas valstīs, Vācijā, ASV, Dubajā, Spānijā un Portugālē. Viens no viņas pēdējiem darbiem ir viņas septiņu dienu ilgā performance “7 Days”, kas tika veidota rezidencē Londonā. 

Ruckas rezidences laikā viņa ir iecerējusi apkopot vietējo cēsinieku stāstus, par pamatu ņemot nolietojušos apavus un veidot “Shoe Stories”. Rezultāta darbs pagaidām nav zināms tas varētu būt instalācija, skulptūra, stāstu grāmata vai performance. Paralēli apavu/ stāstu vākšanai Helena Hartmann publiski atvērs darbnīcu, kur mijiedarboties ar vietējiem māksliniekiem un rezidentiem.

Isabel Marcos (Nīderlande) savā rezidences laikā veidos scenāriju, video stāstu un maršrutus, iepazīstot Cēsu pilsētas robežas – reālās, iedomātās, politiskās. Raisot robežu diskusijas Cēsu iedzīvotājos. Viņa uzskata, ka arhitektūra ir saistīta ar dialogiem, pārmaiņām, kas izraisa cilvēka ķermeņa virzību. Savienojot vēsturiskos pētījumus ar personīgo pieredzi Isabel Marcos savos darbos koncentrējas uz arhitektūras politiku, pilsētas plānošanu un sociālajām attiecībām. Kā galvenos izteiksmes līdzekļus izmantojot video, tekstus un performanci.

Mo Sirra (Nīderlande) veido eksperimentālas instalācijas pilsētvidē, veicinot diskusijas par aktuāliem jautājumiem. 

Režisors un fotogrāfs no Vācijas Maxim Kuphal-Potapenko pašlaik strādā pie diviem lielākiem filmu projektiem, kuru scenāriju iecerējis attīstīt rezidences laikā. Dokumentālo filmu sērijas “SWEET 80”, kur tiek filmēta reālu cilvēku 80. dzimšanas diena un iespēja redzēt kā viņi svin savus gadus un nenovēršamo novecošanos. Otra filma stāsta par imigranti Katju un viņas dzīves notikumiem uz nolemtas planētas mūžīgā krēslas zonā.

Tail Bend Travel (Lielbritānija) ir izdomāta ceļojumu kompānija caur kuru sadarbojas Sophie Mak-Schram un Ruben Green, lai ar jauniem stāstiem atklātu un vēlreiz iepazīstinātu publiku ar jau zināmām vietām. Ruckas rezidences laikā plānots organizēt “The Maybe Museum” Cēsu pilsētā, kas ir dzīvā izstāde balstīta uz nerakstītām atmiņām par ikdienišķām vietām pilsētā.